Samochodem do pracy? Są inne możliwości
Samochody to szybki i wygodny środek transportu, który nie pozostaje jednak obojętny dla środowiska. Dlatego też warto pomyśleć o innych sposobach poruszania się po mieście – zwłaszcza w kontekście dojazdów do pracy. Tym bardziej, że coraz więcej firm zachęca swoich pracowników do przesiadania się na rower lub hulajnogę.
Czy wiecie, że auta odpowiadają nawet za 25 proc. zanieczyszczeń powietrza? Mimo coraz bardziej restrykcyjnych norm, jakie muszą spełniać pojazdy, wciąż w spalinach znajduje się szereg substancji szkodliwych dla ludzi i środowiska, takich jak tlenek węgla, tlenki siarki, tlenki azotu, sadza czy związki ołowiu. W miastach, gdzie ruch samochodów jest duży, stężenie spalin potęguje słabe przewietrzenie dużych aglomeracji miejskich i pylenie wtórne Co więcej, w przypadku dojazdów i powrotów do i z pracy większość z nas podróżuje w pojedynkę. Rzadkością są dwie lub trzy osoby w samochodzie. Przekłada się to na dużą emisję spalin w przeliczeniu na osobę i sprzyja powstawaniu uciążliwych korków.
Wiosna sprzyja temu, by z samochodu przesiąść się na rower – zwłaszcza jeśli do pracy mamy niedaleko, a w okolicy znajdują się ścieżki rowerowe. Niesie to za sobą szereg korzyści nie tylko dla środowiska, ale też dla każdego z nas.
Dojazd do pracy to świetna okazja, by zażyć codziennej porcji ruchu, a tym samym poprawić kondycję, wzmocnić mięśnie, dotlenić organizm i pozytywnie wpłynąć na krążenie i metabolizm. To ważne, tym bardziej, że nie zawsze po pracy znajdujemy czas na uprawianie sportu.
Poranne zatłoczone ulice sprawiają, że dojazd do biura w godzinach szczytu znacznie się wydłuża. Jadąc rowerem lub wybierając spacer można łatwo uniknąć stania w korku.
Dojazdy do pracy samochodem wiążą się często także z problemami z parkowaniem. Zdarza się bowiem, że dostępnych miejsc jest mniej niż chętnych lub trzeba za nie sporo zapłacić. To poważny problem, zwłaszcza gdy pracujemy w centrum miasta lub w miejscu, w którym znajduje się dużo biurowców czy innych zakładów pracy.
A co, jeśli nie chcemy przesiąść się na rower? Ekologiczną alternatywą dla samochodu jest także skuter elektryczny, który pozwala szybko pokonać dłuższy dystans, a jednocześnie łatwiej ominąć korki. Coraz więcej osób wybiera również hulajnogi elektryczne – jazda na nich nie wymaga bowiem tyle wysiłku, co przemieszczanie się na rowerze, a sprawia dużo przyjemności.
Do zmiany nawyków transportowych aktywnie zachęca swoich pracowników firma Decathlon. Jest to element planu marki, mającego na celu zmniejszanie jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wybór bardziej ekologicznych środków transportu przekłada się na zmniejszenie ilości spalin generowanych w czasie dojazdów do pracy, a co za tym idzie redukcję śladu węglowego. Jako firma odpowiedzialna Decathlon rozumie, że każda globalna marka negatywnie oddziałuje na przyrodę oraz klimat i podejmuje działania, by wpływ ten minimalizować.
Samochód? Są lepsze sposoby!
Dojeżdżasz do pracy samochodem i do tego w pojedynkę? Denerwujesz się, gdy kolejny raz tracisz czas w korku? Poszukaj innego, bardziej przyjaznego dla ciebie i środowiska rozwiązania.
A gdyby tak wypożyczyć rower?
Przy sklepach i magazynach Decathlon powstaje coraz więcej wiat rowerowych. Pracownicy mogą też wypożyczyć sprzęt: rower, hulajnogę czy skuter elektryczny.
W tym celu firma podjęła konkretne kroki, m.in. dała pracownikom możliwość nieodpłatnego wypożyczenia rowerów, hulajnóg elektrycznych i skuterów elektrycznych. Propozycja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem – w 2022 r. sprzęt był wypożyczony łącznie przez 591 dni. W pobliżu sklepów i magazynów Decathlon powstają też wygodne wiaty rowerowe.
Jaki dało to efekt? Liczba pracowników, którzy wybierają zrównoważony środek transportu, wzrosła od momentu uruchomienia projektu o 5,38 proc. Przełożyło się to również na spadek emisji dwutlenku węgla o 16,7 proc.
W planach jest stawianie kolejnych wiat rowerowych oraz udostępnienie pracownikom następnej puli zrównoważonych środków transportu. Zmiany obejmą również flotę transportową, w której pojawią się pojazdy niskoemisyjne.
A Was, co jeszcze trzyma w samochodach? Wiosna to idealny czas na zmiany, które będą dobre dla środowiska i – przede wszystkim – dla nas samych.