Energia coraz bardziej zielona. Jak to wygląda w praktyce?
Jednym z wyzwań związanych ze zmianami klimatu jest konieczność zwiększania produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a więc wiatru, słońca lub wody. Pozyskiwanie "zielonej energii" jest mniej obciążające dla środowiska w porównaniu z energią z paliw kopalnych – generuje mniej CO2. W Polsce z roku na rok zwiększa się produkcja energii z OZE, a do zielonej rewolucji przyłączają się także globalne marki, takie jak Decathlon.
Dynamiczny wzrost gospodarczy wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Największy udział w jej wytwarzaniu wciąż mają paliwa kopalne, takie jak węgiel kamienny i brunatny czy ropa. Niestety ich wydobycie i spalanie niesie za sobą wiele szkód dla środowiska – zanieczyszcza wodę, glebę oraz powietrze (w procesie spalania powstają duże ilości dwutlenku węgla i dwutlenku siarki). Co więcej, paliwa kopalne należą do źródeł nieodnawialnych – w praktyce w bliższej lub dalszej przyszłości po prostu się wyczerpią, co może prowadzić do przerw w dostępie do prądu. Dlatego tak ważne – w kontekście ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego – jest zwiększanie udziału OZE.
Polska do 2020 r. zobowiązała się osiągnąć 15 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto i cel ten udało się nam osiągnąć, a nawet nieznacznie przekroczyć. Obecnie znaczący odsetek "zielonej energii" w naszym kraju produkują elektrownie wiatrowe, wodne oraz przetwarzające biomasę. Stale rośnie też sektor energetyki solarnej, a instalacje fotowoltaiczne są chętnie wybierane także przez inwestorów prywatnych. Wkrótce mogą stać się drugą co do wielkości – po lądowej energetyce wiatrowej – technologią OZE w Polsce.
To jednak dopiero początek. Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie promowania OZE, udział "zielonej energii" w naszym kraju powinien wynieść w 2030 r. 31 proc. Tymczasem Polski Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu zakłada, że poziom ten nie przekroczy 23 proc. Aby osiągnąć cel, konieczna jest więc daleko idąca transformacja polityki energetycznej kraju. Wyzwaniem jest nie tylko inwestowanie w elektrownie zasilane odnawialnymi źródłami energii, lecz także m.in. efektywne i elastyczne magazynowanie energii.
Co więcej, niektóre kraje członkowskie Unii Europejskiej już teraz mogą pochwalić się naprawdę świetnymi wynikami w tej materii. Liderem wykorzystania OZE pozostaje Szwecja (w 2021 r. było to 62,6 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się Finlandia i Łotwa, gdzie na odnawialne źródła przypada ponad 40 proc. w końcowym zużyciu energii brutto.
W działania zmierzające ku zwiększeniu udziałów zielonej energii włączają się również globalne marki, takie jak Decathlon, który wytrwale dąży do tego, by – według zobowiązania RE 100 – w 2026 r. cała energia elektryczna w sklepach i magazynach pochodziła ze źródeł odnawialnych. Na parkingach sklepów pojawiają się panele fotowoltaiczne, implementowany jest też system BMS, opierający się na energooszczędnym podejściu do zarządzania zużyciem mediów w obiekcie. Nie bez znaczenia pozostaje również stosowanie energooszczędnego oświetlenia LED – to już w tej chwili znajduje się w każdym sklepie Decathlon w Polsce.
Czy wiesz że…?
Decathlon stawia sobie za cel, by – zgodnie z zobowiązaniem RE 100 – już w 2026 r. cała energia w sklepach i magazynach pochodziła z OZE.
Decathlon, jako marka odpowiedzialna, ma świadomość, że wiele zależy nie tylko od regulacji systemowych i oddolnych inicjatyw – duże firmy również powinny włączyć się w realne działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu. Dlatego firma podejmuje szereg aktywności, takich jak właśnie przechodzenie na odnawialne źródła energii, ale także wspieranie zalesiania terenu Polski, stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska czy realizacja koncepcji ekonomii cyrkularnej (np. poprzez możliwość kupna i sprzedaży używanego sprzętu lub naprawianie uszkodzonych produktów).
Źródła:
https://columbusenergy.pl/blog/odnawialne-zrodla-energii-w-polsce/
https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-oze-w-polsce/
https://www.products.pcc.eu/pl/blog/zielona-energia-wszystko-co-nalezy-o-niej-wiedziec/