Nie zawsze musisz kupować – to będzie zysk dla Ciebie i planety
Nadmierny konsumpcjonizm nie jest dobry ani dla naszych portfeli, ani tym bardziej dla planety. Oznacza bowiem dużą eksploatację środowiska naturalnego – poprzez uszczuplanie zasobów i generowanie odpadów. Dlatego marki odpowiedzialne wdrażają działania wpisujące się w zasady ekonomii cyrkularnej.
Celem ekonomii cyrkularnej jest podtrzymywanie wartości i przydatności produktów tak długo, jak to tylko możliwe. Wiąże się to z dążeniem do obiegu zamkniętego – modelu zakładającego m.in. ponowne wykorzystanie przedmiotów, które mogłyby stać się odpadem. Nie ogranicza się to jednak tylko do recyklingu. W ramach ekonomii cyrkularnej wdraża się rozwiązania mające na celu redukcję użycia zasobów, a także działania które sprawiają, że konsumenci kupują mniej nowych produktów.
Nadmierna konsumpcja sprzyja masowej produkcji, która nie zawsze odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Każdy nowo wytworzony przedmiot generuje ślad węglowy (co wiąże się z emisją gazów cieplarnianych) i odpady produkcyjne. Wymaga wykorzystania energii i zużycia surowców (m.in. wody, której już zaczyna brakować na niektórych obszarach).
Nadmierna konsumpcja wiąże się też ze skróceniem cyklu życia wielu produktów – ubrania bywają wyrzucane już po kilku założeniach, a gadżety elektroniczne wymieniane na nowy model, mimo że stary jest jeszcze sprawny. Produkty nie zostają więc wykorzystane w takim stopniu, na jaki pozwalają ich właściwości. To szybkie pozbywanie się rzeczy z jednej strony jest związane z rosnącym dobrobytem, chęcią posiadania i potrzebą nadążania za trendami, z drugiej – z niską jakością produktów wytwarzanych masowo.
Czy wiesz, że…
Z 13,7 mln ton śmieci tylko 5,4 mln ton zostało w 2021 r. zebranych w Polsce selektywnie?
Tymczasem jako społeczeństwo produkujemy coraz więcej śmieci. W 2021 r. na jednego Polaka przypadało średnio 358 kg odpadów komunalnych, czyli o 16 kg więcej niż rok wcześniej. Niestety, z 13,7 mln ton śmieci tylko 5,4 mln ton zostało zebranych selektywnie. Oznacza to, że znaczna część odpadów nawet nie miała szans na przetworzenie i trafiła na wysypisko.
Dlatego tak ważna jest troska o wydłużenie cyklu życia produktów – od ekoprojektowania, przez stawianie na jakość, jak i przez wdrożenie usług pozwalających na naprawę lub wypożyczenie sprzętu.
Marka Decathlon ma świadomość, że jej działalność nie pozostaje obojętna dla środowiska. Dlatego też wdraża szereg działań mających zrekompensować ten negatywny wpływ. Z jednej strony stosuje się do założeń zrównoważonej produkcji i konsumpcji (takich jak redukcja śladu węglowego na etapie wytwarzania i transportu czy wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł do zasilania sklepów), z drugiej wprowadza w życie zasady ekonomii cyrkularnej. Dzięki temu produkt zamiast stać się odpadem, jest wykorzystywany przez kolejne miesiące, a nawet lata.
Jak to wygląda w praktyce? Usługa Decathlon Rent pozwala na wypożyczenie sprzętu sportowego. Daje to możliwość uprawiania różnych dyscyplin bez konieczności zakupu potrzebnych akcesoriów. To świetna propozycja dla osób, które chcą spróbować czegoś nowego np. jazdy na rowerze elektrycznym, ale nie są pewne, czy dana aktywność na pewno im się spodoba, lub w danym momencie nie mają wystarczającego budżetu, by kupić dobry sprzęt. Dzięki temu potem w piwnicach czy na strychach nie zalegają produkty, które nie spełniły oczekiwań, okazały się niepotrzebne lub – jak np. przyczepka do roweru – są wykorzystywane okazjonalnie. W tej chwili usługa ta działa we wszystkich sklepach Decathlon w Polsce, a także online z opcją dostawy do domu. W ciągu roku skorzystało z niej aż 15 tys. osób. Każdy z produktów w asortymencie został wypożyczony średnio 9 razy.
Druga usługa – Decathlon Serwis to naprawa uszkodzonego sprzętu. Pozwala przedłużyć żywotność produktu i przeciwdziałać nawykowi wyrzucania rzeczy z usterką, którą można często usunąć w prosty sposób. Z usług serwisu skorzystać można w każdym sklepie Decathlon, a w aż 54 z nich dostępne są serwisy stacjonarne. W 2022 r. naprawiono w nich 13 tys. produktów. Najczęściej były to rowery, ale zakres usług obejmuje też m.in. sprzęt fitness, hulajnogi, namioty, kajaki czy narty - całorocznie! Drobne usterki możesz też naprawić we własnym domu - na stronie support.decathlon.pl znajdziesz praktyczne wskazówki jak samodzielnie dokonać podstawowych napraw rowerów czy sprzętu fitness.
Decathlon skupuje i sprzedaje też (po wcześniejszym ewentualnym naprawieniu) produkty z drugiej ręki. Wszystko to pozwala na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia nieodnawialnych surowców.
Bo po co kupować nowe, gdy – zgodnie z ekonomią cyrkularną – można naprawić stare lub wypożyczyć sprzęt, który dopiero chcemy przetestować. Przekonajcie się, jakie to proste!
Źródła:
https://naszesmieci.mos.gov.pl/zrownowazona-konsumpcja-na-czym-polega-ta-koncepcja