Naturalny pomocnik. Jak las wpływa na nasze zdrowie?
Lasy są największymi naturalnymi fabrykami tlenu i pochłaniaczami CO2. Na tym jednak nie kończy się znaczenie zadrzewionych obszarów dla człowieka i całego ekosystemu. Bez lasów nie byłoby świata, jaki znamy. Dlatego tak ważne jest dbanie o ich stan oraz przemyślane zalesianie kolejnych obszarów. Działania w tej materii podejmują nie tylko aktywiści, ale też globalne marki, jak Decathlon.
W Polsce lasy zajmują ponad 9,2 mln ha, czyli ponad 29,6 proc. powierzchni kraju (dane GUS na koniec 2021 r.). Na tle innych europejskich państw wypadamy więc całkiem nieźle. Jak wynika z liczb zebranych przez Bank Danych o Lasach na jednego Polaka przypada bowiem ok. 0,24 ha lasów, tymczasem w Belgii jest to 0,06 ha, w Holandii 0,02 ha, a w Wielkiej Brytanii 0,05 ha (choć Finlandia może pochwalić współczynnikiem na poziomie 4,19 ha!).
I choć powierzchnia lasów w Polsce nieznacznie rośnie, to warto zaznaczyć, że najcenniejsze dla naszej planety są stare lasy naturalne, których niestety na całym świecie z każdym rokiem ubywa.
10 ha – tyle lasów posadzi w Polsce Decathlon do 2026 r.
Jedną z najważniejszych – z punktu widzenia człowieka i środowiska – funkcji drzew jest wspomniana już produkcja tlenu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów żywych na naszej planecie. To, ile tlenu dostarcza drzewo zależy od jego gatunku, wieku, wielkości i warunków zewnętrznych, jak np. temperatura powietrza czy właściwości gleby. I tak szacuje się, że jedna dojrzała (60-letnia) sosna wytwarza w ciągu 24 godzin tyle tlenu, ile potrzebują do życia trzy osoby! Co więcej, jak wyliczają fińscy naukowcy, jeden hektar lasu sosnowego równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych. Drzewa są jednocześnie naturalnymi filtrami. Na liściach osadzają się obecne w powietrzu pyły i inne zanieczyszczenia przemysłowe. Określenie lasu "zielonymi płucami" nie jest więc wcale przesadą.
Las nie tylko przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ale też pełni dodatkowe funkcje. Reguluje obieg wody w przyrodzie, przeciwdziała powodziom, lawinom i osuwiskom, chroni glebę przed erozją… Pełni więc rolę naturalnego regulatora gospodarki wodnej i przeciwdziała niekorzystnym zmianom krajobrazowym. Stanowi również barierę ochronną przed silnymi podmuchami wiatru (zwłaszcza na terenach górskich) oraz ogranicza ekstrema temperaturowe – wystarczy w końcu porównać latem temperaturę w zabetonowanym mieście i w lesie.
Nie można też zapominać o tym, jak ważny jest las z punktu widzenia bioróżnorodności. To w końcu dom dla niezliczonych gatunków ssaków, ptaków, owadów itd. Zalesione tereny tętnią życiem!
Czy zauważyłeś, że spacer lub bieg po lesie pozwala się odprężyć, wyciszyć i skutecznie doładować baterie? To nie tylko twoje wrażenia. Udowodniono naukowo, że przebywanie w lesie jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Dzięki olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa powietrze w lesie jest po prostu czystsze i zdrowsze – znajduje się w nim ok. 70 razy mniej związków chorobotwórczych niż w powietrzu w mieście. Jest też nasycone substancjami o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym i uspokajającym.
Okazuje się, że spacer po lesie zwiększa produkcję endorfin (hormonu szczęścia), obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu), poprawia dotlenienie, a w efekcie pozytywnie wpływa na układ krążenia i pracę serca. Jest więc świetnym sposobem na redukcję stresu, wyciszenie się i oderwanie od natłoku codziennych obowiązków. Wystarczy już 20 minut w otoczeniu przyrody, by poczuć się lepiej!
Wiedzę tę już od lat 80. XX wieku wykorzystują Japończycy, praktykując tzw. shinrin-yoku, czyli kąpiele leśne. Dowiedli, że obcowanie z naturą uspokaja, łagodzi agresję i huśtawkę nastrojów, pomaga regulować ciśnienie, a nawet wspiera układ odpornościowy i układ trawienny! Dlatego też zachęcają do uważnego przebywania w lesie, aktywizującego wszystkie zmysły. Ma to być przeciwwaga dla szybkiego miejskiego życia.
Las jest cenny na bardzo wielu płaszczyznach, dlatego takie marki jak Decathlon – które doskonale zdają sobie z tego sprawę – podejmują wiele inicjatyw na rzecz rozwoju terenów leśnych. Wspólnie z Fundacją Las na Zawsze Decathlon do 2026 r. posadzi w Polsce co najmniej 10 ha lasów. To ważna dla marki lokalna inicjatywa, dlatego też będzie realizowana w kilku województwach. Pierwsze 1,3 ha lasu zostanie posadzone już 20 kwietnia w województwie podlaskim. Decathlon podejmuje również wysiłki w celu redukcji śladu węglowego, stosowania zielonej energii czy minimalizowania zużycia plastiku.
Źródła danych:
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/lasy-na-swiecie
"Shirin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody" Hector Garcia, Francesc Miralles.